Giclée – Fine Art Print

V našich končinách sa pre techniku giclée (:džíklej) alebo (:žíklej) používa skôr termín fine art print. Tento výstup je synonymom najvyššej kvality atramentovej tlače na báze pigmentu na prírodné materiály. Takýto prístup zaručuje trvácnu a farebne stálu tlač, určenú fotografom, výtvarníkom, umelcom, reštaurátorom, galériám a všetkým tým, ktorým záleží na uchovaní digitálneho výstupu, či už s cieľom predaja, výstav, exkluzívnych prezentácií, alebo uskladnenia v galerijných depozitároch.

Za začiatkami tlače stojí, paradoxne, hudobník. Graham Green Nash (The Hollies; Crosby, Stills, Nash & Young) bol popri svojej hudobnej kariére nadšeným zberateľom a fotografom. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia Nash experimentoval s digitálnou fotografiou na počítači Macintosh spolu s R. Mac Holbertom, ktorý bol v tom čase turné manažérom Crosby, Stills and Nash a zabezpečoval aj technickú stránku. Zatiaľ čo digitálne podklady sa dali pripraviť veľmi kvalitne, neexistovalo zariadenie, na ktorom by ich bolo možné vytlačiť v porovnateľnej kvalite. Po úvodnom nezdare na tlačiarni Fujix (ukončenie podpory a vývoja) sa prostredníctvom predajcu zariadení IRIS Graphics, Inc. zoznámil s programátorom v štúdiách Disney, ktoré takouto tlačiarňou disponovali. Tam vytlačil svoje prvé printy – 16 portrétov.

V roku 1990 si Nash kúpil vlastný IRIS za 126 000 dolárov. O rok neskôr založil so spoločníkmi firmu Nash Editions Ltd., ktorá sa špecializovala na takúto tlač. Jeden z jeho spoločníkov (sieťotlačiar Jack Duganne) ju nazval giclée – slovo má základ vo francúzskom gicleur (tryska).

Spoločnosť Nash Editions Ltd. funguje dodnes a tlačí na tlačiarňach Epson atramentom Epson UltraChrome. Medzi jej zákazníkov patrí špička súčasných amerických fotografov, ako aj osobnosti zo showbiznisu.

Ak vás takýto druh výstupu zaujíma, zastavte sa v Copexe na našom oddelení Fine Art tlače na 3. poschodí, kde vám radi ukážeme vzorky na rôznych druhoch materiálov – od súčasného lídra vo svete fine art papiera, spoločnosti Hahnemühle alebo výrobcu fotopapierov Tecco. Vzorovú kalkuláciu tlače si môžete pozrieť v sekcii Fine Art Print. Veľmi by sme uvítali, keby ste si stretnutie dohodli vopred na e-mail adrese, ale určite sa zastavte, aj keď len pôjdete okolo.

Ak sa chcete dozvedieť viac o pripravovaných akciách a udalostiach vo svete printu, lajknite našu FB stránku.

Zdroj: wikipedia, nasheditions.com
Foto © Graham Nash

By |2018-11-01T13:49:19+00:0019. 02. 2015|Fine Art Print|0 Comments