Papier I

Papier, tak ako ho poznáme dnes, sa začal vyrábať v Číne v ére dynastie Han (206 pred n. l. – 220 n. l.) a po Hodvábnej ceste sa postupne dostal do Európy. Tu s jeho výrobou začali v stredoveku moslimovia na Pyrenejskom polostrove, odkiaľ sa rozšíril do Francúzska a Nemecka. Masovo sa však začal šíriť až po vynájdení kníhtlače v 15. storočí.

Etymologicky slovo papier pochádza z gréckeho slova πάπυρος (papuros), odvodeného z názvu rastliny Cyperos papyrus, z ktorej sa vyrábal materiál podobný dnešnému papieru. Ten sa používal dávno pred vynájdením papiera v starovekom Egypte a Južnom Sudáne.

Pred industrializáciou sa papier vyrábal najčastejšie z bavlny, ľanu alebo konopy. Hoci jeho výroba bola lacnejšia ako výroba pergamenu, aj tak zostal dlho pomerne drahý. Jeho masové rozšírenie umožnilo až využívanie parného pohonu, kedy sa začal vyrábať z drevnej buničiny.

Pri väčšine použití papiera vyrobeného z drevnej hmoty nenastáva problém chemickej či
mechanickej stálosti – ten začal byť aktuálny až po nástupe digitálnej tlače. Dnes je možné produkovať originálne umelecké diela aj touto reprodukčnou technikou, pričom nároky fotografov, umelcov a zberateľov sú, samozrejme, väčšie.

Pre papiere vo fine art tlači sú kľúčové 3 podmienky:
– dlhodobá stálosť a odolnosť proti svetlu (nemal by po čase krehnúť a žltnúť);
– vhodnosť pre daný atrament (musí nasiaknuť atrament bez toho, aby sa rozpil, a chrániť atrament pred ozónom a inými atmosférickými plynmi);
– absencia optických zjasňovačov (OBA – optical brightening agent).

Dlhodobá stálosť fine art papiera je do veľkej miery určená jeho zložením a podmienkami, v akých je papier uskladnený. Určite nesmie obsahovať chlór ani lignín, čo je súčasť papiera vyrábaného klasickou cestou z drevnej buničiny. Preto sú všetky špičkové archívne papiere vyrábané z vlákien (rag) bavlny, bambusu, príp. konope.

Pre potreby tlače je papier zložený z dvoch vrstiev: povrchovej (coating) a podkladovej (substrát). Coating zabezpečuje nasiaknutie a správne vyschnutie atramentu a zabraňuje jeho rozpitiu, čo umožňuje tlačiť ostrý obraz a lepšie prechody medzi farbami.

papier_coating

Príklad charakteristiky papiera používaného na fotografický výstup v najvyššej kvalite:

ephoto_clanky_tabulka

V ďalšej časti miniseriálu o papieri si povieme niečo bližšie o jeho vlastnostiach ako druhy coatingu, hmotnosť a hrúbka, optické zjasňovače a hodnoty Dmax.

By |2018-11-01T13:49:19+00:0020. 05. 2015|Fine Art Print|Komentáre vypnuté na Papier I