14 príznakov, že ste zlý grafik

Samozrejme, je to vždy subjektívne, za umenie sa dá vyhlásiť skoro čokoľvek. Ale niektoré veci sú natoľko jasné, že platia všeobecne. Ak máte svoje skúsenosti s naozaj zlou grafikou, budeme radi, ked nám ich pošlete. A teraz zopár znakov, podľa ktorých rýchlo zistíte, s kým máte do činenia:

1. Arial – Helvetica
Používate toto písmo na všetko? Naozaj zlé – svedčí to o slabej kreativite, veď máme toľko krásnych písiem. Ale všetkého s mierou – na jednej strane by mali byť maximálne dva tri druhy písma.

2. Nesprávne úvodzovky
Problém najčastejšie vznikne pri konvertovaní textu a keďže grafik o typografii veľa nevie, nechá to tak. Existuje viacero variácií tejto chyby, použitie jednoduchých, alebo anglických úvodzoviek…  Jediné správne je tak, že úvodné úvodzovky sú dole v tvare 99, záverečné hore v tvare 66.

3. Dvojité medzery medzi riadkami
Použitie príliš veľkých medzier medzi riadkami narušuje kompaktnosť textu, ideálne riešenie je použiť automatiku, t.j. okolo 120%.

4. Dve medzery za interpunkčným znamienkom
Nie je až tak rozšírené, ale o to výraznejšie.

5. Používanie farebných plôch pod textom
Samozrejme, občas nie je na škodu, ale všetkého s mierou. Väčšinou to zhoršuje čitateľnosť, takže opatrne s kombinovaním farieb.

6. Centrovaný text
Použitie stredovo zalomeného textu je zvyčajne nevhodné, pretože sa horšie číta. Dynamickejšie je zalomenie vľavo, alebo vpravo. Samozrejme, v niektorých situáciách je to nevyhnutné.

7. Rámiky
Prílišné použitie rámikov je častou chybou začiatočníka, ako keby sa bál neohraničeného bieleho priestoru. Nehovoriac o problémoch s rovnakým orezaním v tlačiarni, alebo texte príliš blízko k rámiku.

8. Odsadenie prvého riadku
Toto je zlá prax pochádzajúca z dávnej histórie kovovej sadzby. Takže nie päť medzier, ale približne dve – vynecháme približne prázdny štvorec.

9. Pomlčky alebo guličky?
Ďalší zvyk z písacieho stroja, podobne ako lomítka miesto zátvoriek. Ako zarážky je lepšie použiť dingbats guličky.

10. Tieň pod písmo
Radi využívate všetky efekty, ktoré vám program posytuje? Prosím nie. Preč od takéhoto amatéra. Ide to spolu s dúhovými prechodmi, písmom Comic Sans… Jednoducho to nepoužívať.

11. Použitie prednastaveného 12 bodového písma
Pre väčšinu použití je to priveľa, použite radšej 10, prípadne 9 bodové písmo.

12. Podčiarknutie
Naozaj nikdy nepoužívajte, len pri odkazoch na webe. Je to zase pozostatok z čias starých písacích strojov – spôsob zvýraznenie textu. Už máme našťastie iné možnosti.

13. Verzálky
Použitie verzálok v texte ako spôsob  zvýraznenia je nevhodné, znižuje to čitateľnosť textu, zvoľte radšej bold.

14. Zlá gramatika
Veľmi časté, prečítajte prosím svoje dielo po sebe, alebo to dajte prečítať kamarátovi. Gramatická chyba pokazí aj najkrajšiu grafiku.

A teraz pravdu, ak je vaše skóre približne tri body nezúfajte. Vytvorenie profesionálneho dizajnu je otázka uvedomenia si detailov a praxe. Ak máte menej tak gratulujeme. Na druhej strane, pravidlá sú na to, aby sa porušovali  :-)

Marek Michlík podľa
http://justcreative.com/2007/12/06/bad-graphic-design/

 

By |2017-03-24T13:21:49+00:0024. 03. 2017|Uncategorized|Komentáre vypnuté na 14 príznakov, že ste zlý grafik